Upravni odbor BZK: Saopćenje za javnost

 Upravni odbor BZK: Saopćenje za javnost

Upravni odbor Bošnjačke zajednice kulture na sjednici održanoj 7. 10. 2024. godine razmatrao je medijske napade i osporavanja Odluke o modifikaciji naziva Bošnjačke zajednice kulture koju je 28. 9. 2024. godine donijela Skupština Bošnjačke zajednice kulture te izdaje sljedeće

 

Saopćenje za javnost

 

  1. Najoštrije osuđujemo vrlo agresivne medijske napade na predsjednika i predsjednika Skupštine Bošnjačke zajednice kulture prof. dr. Sanjina Kodrića i prof. dr. Šaćira Filandru, kojima i ovim putem dajemo punu podršku, visoko cijeneći njihov rad i postignuća, te u potpunosti odbacujemo sve neistine izrečene na njihov račun i račun Upravnog odbora, Skupštine te cjeline institucije Bošnjačke zajednice kulture. Posebno osuđujemo brutalni javni linč i harangu koju su protiv prof. dr. Sanjina Kodrića i prof. dr. Šaćira Filandre poveli pojedini mediji i pojedinci na ličnoj osnovi, šireći vrlo grube neistine i uvrede te govor mržnje i izlažući ih skandaloznoj javnoj diskreditaciji bez ikakve činjenične osnove i argumentacije. Osim što predstavljaju vrlo personalne obračune usmjerene protiv prof. dr. Sanjina Kodrića i prof. dr. Šaćira Filandre, ovi agresivni napadi imaju za cilj i destabilizaciju te destrukciju Bošnjačke zajednice kulture, odnosno njeno preuzimanje i stavljanje pod kontrolu spomenutih pojedinaca i grupa suprotno Zakonu i Statutu Bošnjačke zajednice kulture, sve zarad podređivanja institucije vlastitim i drugim pojedinačnim interesima, što nikad i nikako nećemo dozvoliti. Istovremeno, upozoravamo i na sve izraženije pritiske koji se intenzivno vrše na pojedine članove rukovodstava mjesnih podružnica i drugih organizacijskih jedinica Bošnjačke zajednice kulture, a kako bi se Bošnjačka zajednica kulture destabilizirala i destruirala i iznutra, što također nećemo i ne možemo dozvoliti. U slučaju daljnje eskalacije napada i pritisaka bilo koje vrste na bilo kojeg pojedinca ili instituciju Bošnjačke zajednice kulture tražit ćemo i zaštitu nadležnih državnih organa.
  2. Bošnjačka zajednica kulture samostalna je i autonomna organizacija, a svoje odluke donosi isključivo svojom slobodnom voljom putem svojih organa u skladu s njihovim nadležnostima, odnosno u skladu sa Zakonom i Statutom. To se odnosi i na Odluku o modifikaciji naziva Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ u naziv Bošnjačka zajednica kulture koja je, nakon niza ranijih pokušaja i prijetnji, poslužila kao povod za agresivne medijske napade i brutalni javni linč i harangu protiv Bošnjačke zajednice kulture i njenog rukovodstva. Pritom, ovim putem iznova potvrđujemo ovu odluku te naglašavamo da Odluka o modifikaciji naziva ni na koji način i ni u kojem smislu nije niti je mogla biti nametnuta sa strane predsjednika i predsjednika Skupštine Bošnjačke zajednice kulture, kako se to ciljano netačno i zlonamjerno tvrdi, već je, u skladu sa Zakonom i Statutom, donesena kao kolektivna odluka najprije jednoglasnom podrškom članova Upravnog odbora, a potom i potvrđena apsolutnom podrškom članova Skupštine Bošnjačke zajednice kulture (od 66 članova Skupštine za Odluku su glasala 64 člana, a 2 člana bila su protiv). Odluka je donesena s ciljem daljnjeg institucionalnog razvoja Bošnjačke zajednice kulture i društveno odgovornog upravljanja ovom institucijom, što je uobičajena praksa i isti način na koji su postupale i postupaju i druge institucije onda kad za to postoji opravdan interes tih institucija.
  3. Odlukom Skupštine naziv Bošnjačke zajednice kulture modificiran je tako što je kao zvanični naziv prihvaćen generički, suštinski naziv institucije, odnosno tako da je u prvi plan istaknut narod kojem institucija pripada, zajednica kao oblik njenog institucionalnog organiziranja i kultura kao predmet njenog institucionalnog rada i djelovanja, što je još jedan vrlo važan i potreban iskorak ka daljnjem institucionalnom razvoju Bošnjačke zajednice kulture. Suprotno ciljanim neistinitim tvrdnjama, ime „Preporod“ nije odbačeno, već je ostalo u upotrebi u svim slučajevima gdje je to i dalje primjenjivo, posebno u slučajevima podružnica i drugih organizacijskih jedinica Bošnjačke zajednice kulture (Galerija „Preporod“, RTV „Preporod“, horovi, muzički, folklorni i drugi ansambli „Preporod“ itd.), sve s dosadašnjim logotipom Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, autorskim djelom Dževada Hoze.
  4. Krajnje je gruba neistina da je dosadašnji logotip Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ predstavljao znak ljiljana, naprotiv – to je uvijek bila isključivo stilizirana figura pauna kojom se ispisuje ime „Preporod“. Odlukom Skupštine dosadašnji logotip postao je neprimjenjiv zbog modifikacije naziva institucije, te je s ciljem povezivanja institucionalne prošlosti i sadašnjosti Bošnjačke zajednice kulture kao njen logotip obnovljen historijski logotip društva „Gajret“ kao historijski prvog glavnog pravnog prethodnika Bošnjačke zajednice kulture. Međutim, suprotno netačnim i vrlo malicioznim tvrdnjama, historijski logotip društva „Gajret“ ne predstavlja „srpsku trobojku“, „Karađorđevu baklju“ i sl., odnosno bilo kakav „velikosrpski monarhistički simbol“, i nema nikakvo negativno historijsko obilježje, a njegovom obnovom ne promovira se velikosrpska ideologija niti se Bošnjačka zajednica kulture „srbizira“, što je ne samo nemoguće, nego i apsurdno.
  5. Društvo „Gajret“, koje je osnovano 1903. godine, zajedno s društvom „Narodna uzdanica“, koje je osnovano 1924. godine, historijska je osnova Muslimanskog kulturnog društva „Preporod“, koje je osnovano 1945. godine ujedinjenjem ova dva društva te drugih sličnih bošnjačkih društava kulture i prosvjete ovog vremena, a samim tim i historijska osnova Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, odnosno Bošnjačke zajednice kulture kao takve. Rad i djelovanje društva „Gajret“ ni na koji način nije moguće falsificirati i svesti na služenje velikosrpskoj ideologiji, kako se to ciljano neistinito i netačno tvrdi, već je ovo društvo djelovalo u vrlo specifičnim i izrazito teškim historijskim prilikama u kojima su se nalazili Bošnjaci kao narod uopće i Bosna i Hercegovina kao cjelina, uključujući i proces tzv. „nacionaliziranja muslimana“, pri čemu je, uprkos ovim okolnostima, društvo „Gajret“ postiglo svake hvale vrijedne kulturne i prosvjetne rezultate, o čemu postoji brojna relevantna historiografska literatura. Stoga je u potpunosti pogrešna i neprihvatljiva anatemizacija društva „Gajret“ i njegove kulturno-prosvjetne uloge u društvenom životu Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, odnosno riječ je o krajnje nenaučnoj i malicioznoj interpretaciji i negiranju čitave jedne historijske epohe i perioda s ciljem javnog linča i harange te destabilizacije i destrukcije Bošnjačke zajednice kulture i njenog rukovodstva, s vrlo neodgovornim i štetnim učincima u savremenom društvenom kontekstu Bošnjaka i Bosne i Hercegovine.
  6. Atmosferom agresivnih medijskih napada i brutalnim javnim linčom i harangom, uz iznošenje brojnih neistina i ciljanih dezinformacija, vještački je proizveden efekt uznemirenja jednog dijela javnosti i javnog uzbunjivanja. S obzirom na ove okolnosti i način na koji su proizvedene, možemo razumjeti pojavu zabrinutih reakcija kod nekih pojedinaca, uključujući i online peticiju za vraćanje imena i logotipa Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, ali u cijelosti odbacujemo osude i prigovore na kojima su zasnovane ove reakcije jer te osude i prigovori nisu realno utemeljeni niti su činjenične naravi, odnosno nemaju valjanu argumentaciju. Pritom, očigledno je da se u najvećem broju slučajeva radi o reakcijama osoba koje nemaju niti su ikad imale ikakvu vezu s Bošnjačkom zajednicom kulture te njenim radom i djelovanjem, a posebnu pažnju skrećemo na činjenicu da se u online peticiji nalaze i imena pojedinih osoba koje, zapravo, nisu potpisale peticiju, među njima čak i ime predsjednika Bošnjačke zajednice kulture prof. dr. Sanjina Kodrića, koje je grubo zloupotrijebljeno i podvrgnuto krađi identiteta, što vrlo ozbiljno dovodi u pitanje vjerodostojnost peticije. Žao nam je, posebno u nekim slučajevima, što su se ovim vještački proizvedenim reakcijama priključili i neki istaknuti pojedinci od kojih to nismo očekivali i što su mnogi – nadamo se i vjerujemo – nesvjesno uzeli aktivno učešće u linču i harangi, odnosno pokušajima destabilizacije i destrukcije Bošnjačke zajednice kulture, ukoliko, naravno, i njihova imena nisu grubo zloupotrijebljena, odnosno iskorištena bez njihovog znanja i saglasnosti. Žao nam je, također, što nikakvu, a posebno ne ovu vrstu zabrinutosti i angažmana nismo, nažalost, nikad imali onda kad je riječ o podršci radu i djelovanju Bošnjačke zajednice kulture te stvarnim, egzistencijalnim i drugim problemima s kojima se ova institucija desetljećima kontinuirano suočava, što dodatno govori o vještačkom karakteru uznemirenja jednog dijela javnosti kao rezultatu agresivnih medijskih napada te brutalnog linča i hajke.
  7. Bošnjačka zajednica kulture poštuje princip ljudske slobode kao apsolutno ljudsko pravo i svesrdno ga afirmira, uključujući naročito postojanje različitih mišljenja i stavova, ali, isto tako, zadržava u cijelosti i vlastito pravo na svoje autonomno i samostalno postupanje i donošenje vlastitih odluka, odnosno pravo na svoj autonoman i samostalan rad i djelovanje putem svojih organa u skladu sa Zakonom i Statutom. To pravo imaju i sve druge institucije, uključujući i druge nevladine organizacije te javne i druge ustanove, a isto pravo garantirano je i Ustavom Bosne i Hercegovine te drugim relevantnim međunarodnim propisima. Stoga, poštujući istovjetna prava svih drugih, jednako tako od svih drugih pojedinaca i društvenih aktera tražimo da ovo pravo Bošnjačke zajednice kulture u cijelosti poštuju, pri čemu Bošnjačka zajednica kulture istovremeno ostaje otvorena za saradnju sa svim drugim institucijama i pojedincima uz puno međusobno poštovanje.

Mjesne podružnice i druge organizacijske jedinice Bošnjačke zajednice kulture i ovim putem obavještavamo o zvaničnom stavu Upravnog odbora Bošnjačke zajednice kulture, uz skretanje pažnje na dodatni oprez spram sve intenzivnijih pritisaka kojima jesu i bit će izložene s ciljem unutrašnje destabilizacije i destrukcije institucije. S ciljem zaštite Bošnjačke zajednice kulture kao institucije, rukovodstva mjesnih podružnica i drugih organizacijskih jedinica Bošnjačke zajednice kulture pozivamo i ohrabrujemo da sve pritiske i druga neprimjerena postupanja prema rukovodstvima mjesnih podružnica i drugih organizacijskih jedinica prijave i nadležnim državnim organima.

Medije koji su i dosad profesionalno i korektno izvještavali o radu i djelovanju te svim važnim pitanjima u vezi s Bošnjačkom zajednicom kulture, uključujući i aktuelne napade te javni linč i hajku, ljubazno molimo da javnosti adekvatno prenesu ovo naše Saopćenje za javnost, dok od medija koji su bili pokretači i nosioci napada, odnosno javnog linča i harange zahtijevamo da ovo saopćenje u cijelosti objave kao zvaničnu reakciju Upravnog odbora Bošnjačke zajednice kulture na njihovo neistinito i netačno nastupanje te dezinformiranje javnosti.

 

Upravni odbor Bošnjačke zajednice kulture

Sarajevo, 7. 10. 2024.

Broj:  03-330

Podijeli

Podržite nas!


Ovaj prozor će se zatvoriti za 18 sekundi.