Podsjetnik za javnost: Neistine i činjenice o modifikaciji naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“

 Podsjetnik za javnost: Neistine i činjenice o modifikaciji naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“

S obzirom na brojne neistine i druge dezinformacije koje se nakon modifikacije naziva Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ u naziv Bošnjačka zajednica kulture pa nadalje s ovim u vezi kontinuirano plasiraju u javnost s ciljem destabiliziranja i destruiranja Bošnjačke zajednice kulture i preuzimanja kontrole nad ovom institucijom suprotno Zakonu i Statutu Bošnjačke zajednice kulture, Direkcija Bošnjačke zajednice kulture javnost podsjeća na činjenice u vezi s modifikacijom naziva ove institucije te izdaje sljedeći

 

Podsjetnik za javnost

  

  1. Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ nije „ukinuta“, već je isključivo naziv ove institucije modificiran u naziv Bošnjačka zajednica kulture, s ciljem unapređenja i primjerenijeg nominiranja ove institucije, u skladu s njenim suštinskim statusom i daljnjim razvojem kao temeljne i najstarije organizacije kulture Bošnjaka, odnosno bošnjačke kulturne matice i svjetske kulturne zajednice bošnjačkog naroda, ekvivalentno promjeni narodnog imena Musliman u ime Bošnjak na Prvom bošnjačkom saboru od 28. 9. 1993. godine, zbog čije historijske i simboličke važnosti Odluka o modifikaciji naziva Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ u naziv Bošnjačka zajednica kulture i donesena je upravo na godišnjicu Prvog bošnjačkog sabora, odnosno na isti dan – 28. 9. 2024. godine na Skupštini Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Travniku.
  2. Modificirani naziv Bošnjačka zajednice kulture generički je naziv ove institucije koji prvenstveno ističe i naglašava bošnjački karakter ove institucije, zajednicu kao princip i oblik njenog organiziranja te kulturu Bošnjaka kao predmet njenog rada i djelovanja, pri čemu ovaj naziv na sveobuhvatan i najprihvatljiviji način uključuje niz ranijih naziva ove institucije i njenih pravnih prethodnika: društvo „Gajret“ (osnovano 1903. kao prvi glavni pravni prethodnik), društvo „Narodna uzdanica“ (osnovano 1924. kao drugi glavni pravni prethodnik), Kulturno društvo Muslimana „Preporod“ (ujedinjeno 1945. kao pravni nasljednik društava „Gajret“ i „Narodna uzdanica“, zabranjeno 1949., obnovljeno 1990.), Kulturno društvo Bošnjaka „Preporod“ (preimenovano 1995.), Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ (preimenovano 1997.), uključujući i druge historijske pravne prethodnike današnje Bošnjačke zajednice kulture.
  3. Modifikacija naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ rezultat je dugogodišnjih i transgeneracijskih institucionalnih nastojanja da se ova institucija imenuje na primjeren način, pri čemu sama modifikacija nije izvršena samovoljnom odlukom nijednog pojedinca ili grupe pojedinaca, već isključivo institucionalnim odlukama nadležnih organa Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, odnosno Upravnog odbora i Skupštine Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ od 28. 9. 2024. godine, u skladu sa Zakonom i Statutom Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“.
  4. Odlukom o modifikaciji naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ naziv „Preporod“ također nije „ukinut“, već se nastavio koristiti kao naziv pojedinih organizacijskih jedinica i drugih oblika organiziranja rada i djelovanja unutar institucije Bošnjačke zajednice kulture (RTV „Preporod“, Biblioteka „Preporod“, Galerija „Preporod“, muzički, folklorni ansambli „Preporod“ i sl.), pri čemu nazivi Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ i „Preporod“ i dalje su ostali zaštićeni kod nadležnih domaćih i međunarodnih institucija kao intelektualno vlasništvo Bošnjačke zajednice kulture i kao takvi su neotuđivi.
  5. Naziv „Preporod“ nije izvorni naziv Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, odnosno Bošnjačke zajednice kulture kao takve od njenog osnivanja pod imenom društva „Gajret“ 1903. godine, već je uveden tek 1945. godine odlukom tadašnjih jugoslavenskih vlasti, i to nakon što su se društva „Gajret“ i „Narodna uzdanica“ ujedinila u Kulturno društvo Muslimana „Preporod“ kao njegovi glavni pravni prethodnici, s tim što su tadašnje vlasti vrlo brzo nakon ujedinjenja, već 1949. godine zabranile rad Kulturnog društva Muslimana „Preporod“, koji je obnovljen tek nakon demokratskih promjena u Bosni i Hercegovini 1990. godine.
  6. Naziv „Preporod“ iz 1945. godine nametnut je sa strane jugoslavenskih vlasti neposredno nakon Drugog svjetskog rata i izvorno je imao za cilj propagiranje političko-ideološkog preporađanja bosanskohercegovačkih muslimana u skladu s nalozima i zahtjevima politike i ideologije tadašnjeg jugoslavenskog komunističkog režima, te u tom smislu ne predstavlja navodni „amanet“ osnivača današnje Bošnjačke zajednice kulture iz 1903. godine, pri čemu ovaj naziv tek je jedan od naziva iz historije Bošnjačke zajednice kulture, uz nazive društava „Gajret“ i „Narodna uzdanica“ i drugih pravnih prethodnika današnje Bošnjačke zajednice kulture.
  7. Modifikacija naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ ne dovodi u pitanje daljnje postojanje i objavljivanje Islamskih informativnih novina Preporod, koje su oduvijek bile i ostale novinsko glasilo isključivo Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, a ne Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ kao zasebne institucije, pri čemu upravo zbog naziva „Preporod“ vrlo često dolazilo je do zabune i miješanja Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ i Islamskih informativnih novina Preporod, a što se izbjeglo modifikacijom naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u korist Islamskih informativnih novina Preporod.
  8. Modifikacijom naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ nije „ukinut“ ljiljan kao navodni njen logotip budući da ljiljan nikad nije bio logotip Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, već je to bio isključivo „slovno-figuralni lik pauna čijom je sredinom ispisan stilizirani naziv ‘Preporod’, a u podnožju godina ‘1903.’ kao godina osnivanja društva ‘Gajret’ kao hronološki prvog pravnog prethodnika Bošnjačke zajednice kulture ‘Preporod'“, kako je to eksplicitno bilo definirano Članom 8. Statuta Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“.
  9. Modifikacijom naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ prethodni logotip svojim verbalnim sadržajem postao je neprimjenjiv kao logotip Bošnjačke zajednice kulture, te je zamijenjen prilagođenim oblikom logotipa društva „Gajret“ kao hronološki prvog, ali i po svojim kulturnim ostvarenjima i historijski najznačajnijeg pravnog prethodnika Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, odnosno današnje Bošnjačke zajednice kulture, s tim što prethodni logotip Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ nastavio se i dalje koristiti tamo gdje je to ostalo primjenjivo, tj. kao logotip pojedinih organizacijskih jedinica i drugih oblika organiziranja rada i djelovanja unutar institucije Bošnjačke zajednice kulture (RTV „Preporod“, Biblioteka „Preporod“, Galerija „Preporod“, muzički, folklorni ansambli „Preporod“ i sl.).
  10. Logotip društva „Gajret“ niti njegov prilagođeni oblik koji se primjenjuje kao logotip Bošnjačke zajednice kulture ne predstavlja navodnu „srpsku trobojku“ niti ima ikakvu vezu sa znakovljem bilo kojeg drugog naroda, što je više nego jasno i nedvojbeno vidljivo i sasvim očito svakim poređenjem srpske nacionalne zastave i logotipa društva „Gajret“, odnosno njegovog prilagođenog oblika koji se primjenjuje kao logotip Bošnjačke zajednice kulture.
  11. Baklja koja je sastavni dio logotipa društva „Gajret“, odnosno njegovog prilagođenog oblika koji se primjenjuje kao logotip Bošnjačke zajednice kulture nije navodna „Karađorđeva baklja“ niti išta slično, odnosno nema nikakve veze sa znakovljem bilo kojeg drugog naroda, već baklja predstavlja prastari i univerzalni simbol prosvijećenosti, znanja, slobode, slobodne misli i sl., što su trajne vrijednosti kulture i akademizma kao nekih od temeljnih vrijednosti i Bošnjačke zajednice kulture.
  12. Modifikacija naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ s pratećom promjenom logotipa ne predstavlja navodni čin „srbiziranja“ Bošnjaka niti ima bilo kakve antibošnjačke ili antibosanskohercegovačke konotacije ili intencije, što je ne samo nemoguće nego i posve besmisleno i nerazumno, tj. u cijelosti apsurdno s obzirom na karakter Bošnjačke zajednice kulture kao temeljne i najstarije organizacije kulture Bošnjaka, odnosno bošnjačke kulturne matice i svjetske kulturne zajednice bošnjačkog naroda, s tradicijom dužom od 120 godina.
  13. Također, modifikacija naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ s pratećom promjenom logotipa nema bilo kakvu političku ili ideološku pozadinu, konotaciju ili intenciju, što, isto tako, nije ni u kojem slučaju moguće s obzirom na to da je Bošnjačka zajednica kulture izvanstranačka i nestranačka kulturna organizacija, kako to zahtijeva i suštinski karakter ove institucije i kako to eksplicitno propisuju Zakon i Statut Bošnjačke zajednice kulture.
  14. Bošnjačka zajednica kulture samosvojna je institucija, nezavisna od političkih ili bilo kojih drugih organizacija i institucija, i kao takva ima neosporivo zakonsko i statutarno pravo slobodnog odlučivanja o svim pitanjima iz svoje nadležnosti, uključujući i pitanja statusnih i drugih promjena, odnosno pitanja modifikacije naziva i sl., pri čemu pravo odlučivanja o ovim te svim drugim pitanjima imaju isključivo nadležni organi Bošnjačke zajednice kulture u skladu sa svojim zakonskim i statutarnim ovlaštenjima, a ne pojedinci i drugi izvan okvira institucije Bošnjačke zajednice kulture.
  15. Kao društveno naglašeno odgovorna i konstruktivna institucija, usmjerena isključivo općem dobru Bošnjaka kao naroda i Bosne i Hercegovine kao države, odnosno šire društvene zajednice, Bošnjačka zajednica kulture modifikacijom svojeg naziva nije unijela razdor i neslogu među Bošnjake ni na koji način, već to čine isključivo oni koji ciljano u javnost plasiraju neistine i druge dezinformacije u vezi s modifikacijom naziva Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ te zlonamjerno koriste ovu priliku za destabiliziranje i destruiranje, odnosno nezakonito i nestatutarno preuzimanje kontrole nad ovom institucijom, nanoseći na ovaj način značajnu štetu ne samo Bošnjačkoj zajednici kulture već i ukupnom bošnjačkom narodu i široj društvenoj zajednici.

Bošnjačka zajednica kulture ne podliježe pritiscima bilo kojih vrsta, posebno ne pritiscima s ciljem njenog destabiliziranja i destruiranja, odnosno nezakonitog i nestatutarnog preuzimanja kontrole nad ovom institucijom, te nastavlja raditi s ciljem općeg dobra Bošnjaka kao naroda i šire društvene zajednice, uvijek i nužno „za sreću doma i naroda“, kako je njenu suštinsku zadaću definirao jedan od njenih osnivača i prvi predsjednik dr. Safvet-beg Bašagić prije više od 120 godina.

Više o Odluci o modifikaciji naziva Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ u naziv Bošnjačka zajednica kulture: https://www.bzk.ba/bosnjacka-zajednica-kulture-modificirani-naziv-i-novi-institucionalni-iskorak-bzk-preporod/

 

Direkcija Bošnjačke zajednice kulture

Sarajevo, 26. 5. 2025.

Broj: 03-144

Podijeli

Podržite nas!


Ovaj prozor će se zatvoriti za 18 sekundi.