PREPORODOV KALENDAR: 11. juni
– 323. p.n.e. Umro Aleksandar III Makedonski, poznatiji kao Aleksandar Veliki. Bio je kralj antičke grčke kraljevine Makedonije. Većinu vladajućih godina proveo je na vojnoj kampanji kroz Aziju i sjeveroistočnu Afriku, i stvorio je jedno od najvećih carstva antičkog svijeta kada je imao oko 30 godina, koje se protezalo od Grčke do sjeverozapadne Indije.
– 1509. Vjenčao se engleski kralj Henry VIII i Katarina Aragonska.
– 1525. Knez Krsto Frankopan oslobodio grad Jajce sa 6 000 vojnika od turske opsade i opskrbio ga hranom i oružjem.
– 1572. Rođen engleski dramatičar Ben Jonson.
– 1580. Osnivan Buenos Aires od strane Juana de Garaya.
– 1727. Umro kralj Velike Britanije George I.
– 1770. Drugi Kontinentalni kongres je imenovao Tomasa Džefersona, Džona Adamsa, Bendžamina Frenklina, Rodžera Šermana i Roberta R. Livinstona u Komitet petorice da napišu nacrt deklaracije nezavisnosti trinaest kolonija Velike Britanije
– 1788. Gerasim Izmailov, ruski istraživač, otkriva Aljasku.
– 1864. Rođen Richard Strauss, njemački kompozitor i dirigent. Bio je dvorski i operni dirigent u Meiningenu, Weimaru, Münchenu te najvećim dijelom u Berlinu (1898–1918) i Beču. Međunarodni dirigentski uspjeh, poglavito na području opere, te skladateljska afirmacija simfonijskim pjesmama nastalima 1890-ih omogućili su mu da se, kao vodeći njemački skladatelj nakon R. Wagnera, ponajprije posveti skladanju velikoga broja opera.
– 1871. Rođen Stjepan Radić, hrvatski političar koji je za života postao jednom od najuglednijih i najpopularnijih osoba hrvatske političke scene u prva tri desetljeća 20. vijeka. Poslanik Puniša Račić izvršio je 20. VI. 1928. na njega atentat u beogradskoj Narodnoj skupštini te ga teško ranjava, a Radić umire od posljedica ranjavanja. Na zagrebačkome groblju Mirogoju ispratilo ga je oko 300 000 ljudi. Pokopan je u mirogojskim arkadama.
– 1876. Rođen Alfred Kroeber, američki arheolog i antropolog.
– 1896. Rođen Juan Laurentino Ortiz, argentinski pjesnik.
– 1901. Novi Zeland anektirao Cookovo Otočje.
– 1903. Ubijen kralj Aleksandar Obrenović i kraljica Draga Mašin u konaku Starog dvora u Beogradu.
– 1910. Rođen Jacques-Yves Cousteau, francuski pomorski istraživač. Osnivač Centra za novija istraživanja mora u Marseilleu 1968. U suradnji s Émileom Gagnanom konstruirao ronilački aparat vodena pluća (aqualung). Konstruirao je filmsku kameru i električne svjetiljke za podvodno snimanje. Ploveći brodom Calypso bavio se podmorskom arheologijom i biologijom mora. Gradio male podmornice, plutajuće postaje i podvodne nastambe za dulji boravak pod morem.
– 1928. Rođena Fabiola de Mora y Aragón, belgijska kraljica.
– 1940. Drugi svjetski rat: Britanske snage bombardirale Genovu i Torino u Italiji.
– 1940. Drugi svjetski rat: Prvi napad italijanskog zrakoplovstva na Maltu.
– 1941. Ubijen Mustafa Golubić poznat i po nadimku Mujko, rođen u Stocu, tajni agent i obavještajac Sovjetskog Saveza, član Četvrte uprave sovjetskog generalštaba GRU, pukovnik (general) sovjetske tajne službe NKVD, koordinator operativnih akcija Kominterne u Evropi i Americi. Bio je i član velikosrpske organizacije Mlada Bosna i surađivao je sa oficirima, članovima militarističke organizacije “Ujedinjenje ili smrt” (Crne ruke), koji su učestvovali u Majskom prevratu 1903. Golubić je stigao u Beograd odmah nakon njemačkog zauzimanja, ali je ubrzo uhapšen, mučen i streljan. Vojnici Crvene Armije su odmah po oslobođenju Beograda 1944. godine, po Staljinovoj direktivi pronašli njegove ostatke, otkopali, a zatim poslali u Moskvu gdje je i sahranjen sa najvišim vojnim počastima.
– 1949. Umro Oton Župančič, slovenski književnik, pjesnik, prevodilac i pisac drama
– 1951. Rođen Marijan Beneš, bosanskohercegovački boksač. Slovio je za neustrašivog boksača koji je na protivnika jurišao ne obazirući se na rizik i ozljede. Za amaterske karijere osvojio je devet naslova prvaka Bosne i Hercegovine, četiri naslova prvaka Jugoslavije i brojne revijalne naslove, za što je odlikovan Zlatnim bedžom Jugoslavenskog sportskog lista. Amatersku karijeru okrunio je osvajanjem zlatnog odličja na Europskom amaterskom prvenstvu u Beogradu 1973. godine, za što je proglašen najboljim športašem Jugoslavije. U profesionalnoj karijeri brzo je napredovao do europskog vrha. U ožujku 1979. u Banja Luci osvojio je EBU-ov naslov nokautiravši branitelja naslova, Francuza Gilberta Cohena. Pojas je obranio četiri puta. U 394 boksačke borbe u karijeri, pobijedio je u njih 309, od toga sedam puta nokautom. Pritom je 26 puta lomio kosti i ozlijedio glasnice zbog čega je govorio tiho i sporo. Iz boksa se povukao 1983. te je zbog ozljeda ostao slijep na lijevo oko.
– 1979. U Los Angelesu umro američki filmski glumac John Wayne. Na filmu od 1928. Prvu glavnu ulogu tumačio 1930, do kraja 1930-ih nastupao uglavnom u B-vesternima, a status zvijezde stekao romantiziranom ulogom zapadnjaka u vesternu “Poštanska kočija” (1939) svojega prijatelja i mentora J. Forda, do kraja karijere najčešće je nastupao u tom žanru (kao njegova najveća zvijezda) te u ratnim filmovima.
– 1990. Umro Vaso Čubrilović, srpski akademik, profesor Beogradskog univerziteta, političar i historičar, član velikosprske organizacije Mlada Bosna, učesnik atentata na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda 1914. u Sarajevu. 1937. je za Stojadinovićevu vladu sastavio memorandum “Istjerivanje Albanaca”, s razlozima za nasilno protjerivanje albanske etničke zajednice iz Kraljevine Jugoslavije, te konkretnim prijedlozima kako da se to etničko čišćenje izvede. Kao osoba bliska komunističkim vlastima – od travnja 1944. god. je on komesar za Filozofski fakultet u Beogradu – Ćubrilović dovršava početkom studenog 1944. godine memorandum sa stručnom podlogom za donošenja odluke o izgonu oko pola milijuna Folksdojčera iz Jugoslavije, te predlaže da se na takav način postupi i s drugim manjinama, koliko to politička situacija omogućuje.
– 1992. Vojska RS-a počinje s protjerivanjem više od 5.000 Bošnjaka iz Ljutočke doline. Zarobila je približno 400 muškaraca i odvela ih u logore. Ubila je najmanje 81 osobu, dok se za sudbinu nekih ni danas ne zna. Ovaj događaj naziva se i Krvavi Bajram. Tokom čitave noći Orašac, Ćukovi i Duljci gorjeli su u vatri koju su četnici potpaljivali kako bi uništili svu bošnjačku imovinu koju nisu uspjeli opljačkati. Po ulasku u Orašac, četnici u narednim danima vrše stravične torture i maltretiranja preostalih stanovnika, a istovremeno u lokalnu školu zatvaraju sve muškarce bez obzira na godine. Preostali Bošnjaci koji su ostali u svojim kućama redovno su bivali maltretirani i tučeni od strane pripadnika rezervnog sastava policije. Pored toga su svakodnevno bivali odvođeni na prisilni rad.