Safvet-beg Bašagić: “Trofanda iz hercegovačke dubrave” (1896)
U povodu godišnjice smrti Safvet-bega Bašagića (Mirze Safveta), Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ objavljuje digitaliziranu inačicu prve Bašagićeve pjesničke knjige – zbirke Trofanda iz hercegovačke dubrave, koja je izvorno objavljena 1896. godine u Zagrebu.
Safvet-beg Bašagić bio je bošnjački i bosanskohercegovački pjesnik, dramski pisac, književni historičar i kritičar, historičar, političar i javni radnik, kao i jedan od utemeljitelja i prvi predsjednik današnje Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“. Rođen je u Nevesinju 6. 5. 1870., a preminuo u Sarajevu 9. 4. 1934. godine. Bio je bard bošnjačke književnosti i kulture preporodnog doba, najznačajnije ime bošnjačke književne historiografije i kritike do Drugog svjetskog rata, prvi bošnjački doktor nauka i utemeljitelj bosnističke nauke o književnosti te bošnjačke orijentalne filologije, kao i član, potpredsjednik i predsjednik Bosanskog sabora tokom austrougarske vlasti u Bosni i Hercegovini te uopće jedna od najsvestranijih i najznačajnijih ličnosti u Bosni i Hercegovini krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Uz početničku pjesničku zbirku Trofanda iz hercegovačke dubrave, objavio je i sljedeća važnija djela: Najstariji ferman begova Čengića (1897), Kratka uputa u prošlost Bosne i Hercegovine (1463-1850) (1900), Abdullah-paša: Dramski spjev u 4 čina iz XVIII vijeka (1900), Pod Ozijom ili krvava nagrada: Dramski spjev iz XVIII vijeka u 3 čina (5 slika) (1905), Misli i čuvstva (Nove pjesme) (1905), Gazi Husrevbeg (U spomen četiristogodišnjice dolaska u Bosnu) (1907), Uzgredne bilješke: Pričice i dosjetke za mladež (1907), Bošnjaci i Hercegovci u islamskoj književnosti (1912), Izabrane pjesme(1913), Opis orijentalnih rukopisa moje biblioteke (1917), Najstarija turska vijest o Kosovskom boju (1924), Mevlud (1924) i Znameniti Hrvati Bošnjaci i Hercegovci u Turskoj carevini (1931).
Digitalizirana inačica pjesničke zbirke Trofanda iz hercegovačke dubrave Safvet-bega Bašagića izrađena je u okviru projekta digitalnog repozitorija kulture Bošnjaka Bošnjačka kuća znanja Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ pod pokroviteljstvom kompanije BH Telecom kao glavnog partnera projekta.