Naučni skup u cilju istraživanja nematerijalne baštine Brčkog i okoline
Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” Brčko distrikt BiH objavila je poziv za učešće kulturnih i prosvjetnih radnika na stručno-naučnom skupu “Nematerijalna kulturna baština Brčkog i okoline” koji će biti održan u proljeće 2021. godine.
Projekt podrazumijeva istraživanje oblasti tradicijske kulture brčanskog kraja, prezentaciju rezultata na stručno-naučnom skupu, te štampanje zbornika radova koji će biti završni rezultat istraživanja. Organizatori te aktivnosti su BZK “Preporod” Brčko distrikt BiH i BZK “Preporod” u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik BZK “Preporod” u Bosni i Hercegovini prof.dr. Sanjin Kodrić kaže da “Preporod” kao jedan od temeljnih zadataka ima i naučno-istraživački rad u oblasti kulture Bošnjaka i Bosne i Hercegovine.
– U tom smislu smatram izuzetno važnim istraživački pristup nematerijalnoj kulturnoj baštini Brčkog i okolice, tim prije što je taj dio našeg kulturnog naslijeđa još uvijek najvećim dijelom neistražen i nepoznat. Nadamo se da će ovaj naučni skup biti poticaj s jedne strane istraživanju i razumijevanju brčanske nematerijalne kulturne baštine, ali isto tako poticaj sličnim projektima u drugim našim sredinama – istaknuo je Kodrić za Fenu.
Inicijator projekta dr. Enes Kujundžić navodi da su istraživanja aspekata nematerijalne kulturne baštine, odnosno tradicijske kulture u glavnini njenih pojavnih oblika u Bosni i Hercegovini, još uvijek u znatnom zaostajanju.
– Ova tema je u novije vrijeme dobila na aktuelnosti, pogotovo nakon što je Generalna skupština UNESCO-a 2006. godine usvojila Konvenciju o očuvanju nematerijalnog kulturnog naslijeđa, a koju je i Bosna i Hercegovina potpisala 2009. godine. Nematerijalno kulturno naslijeđe se manifestira u domenu usmene tradicije, izvođačke umjetnosti, društvenih običaja, tradicionalnog zanatstva… Do sada su iz Bosne i Hercegovine na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva upisani Zmijanjski vez (2014.), Tradicionalni zanat Konjičko drvorezbarstvo (2017.) te Branje trave Ive na Ozrenu (2018.), dok je običaj Natjecanja u košenju trave na Kupresu kandidiran za upis na ovu listu – izjavio je Kujundžić.
Koordinator projekta “Nematerijalna kulturna baština Brčkog i okoline” Adnan Kalesić kao cilj projekta navodi podizanje svijesti o značaju tradicionalnih kulturnih vrijednosti brčanskog kraja te naglašava da je oblast nematerijalne baštine tog područja uglavnom neistražena.
– Namjera nam je istraživanjem obuhvatiti podmajevički kraj, područje od Koraja i Čelića prema Bosanskoj Bijeloj, te područje Bosanske Posavine od Brezova Polja do Orašja. Teme istraživanja podrazumijevaju narodni život i običaje brčanskoga kraja, te oblasti kao što su narodna književnost, tradicionalna muzika, narodna privreda, gastronomija, narodna meteorologija, svadbeni običaji, običaji vezani za rođenje i smrt, vjerski običaji, narodni govor, rodoslovi i naselja – izjavio je Kalesić.
Podvukao je da će istraživanje obuhvatiti i pitanja kao što su tradicijska kultura Bošnjaka u društvenom ambijentu BiH, suodnos usmene i pisane tradicije, te perspektive istraživanja tradicijske kulture i UNESCO-ove normativne instrumente koji se odnose na ovu oblast tradicijskog znanja i iskustva.
Pozivno pismo kao i način slanja prijava za učešće na naučnom skupu mogu se pronaći na web stranici BZK “Preporod” Brčko www.preporod-brcko.ba, a zainteresirani učešće mogu prijaviti do 15. januara 2021. godine. Dvodnevni skup na kojem će biti prezentirani radovi učesnika bit će održan u Brčkom i Gornjem Rahiću, nakon čega će biti štampan i zbornik radova s rezultatima istraživanja.